Milostiplné Vianoce
❄️ PASTIERSKE VIANOCE 🎄
Naša ľudová hudba a speváčky/tanečníčky boli v piatok (13. decembra 2024) súčasťou krásneho vianočného programu v Spišskej Novej Vsi. Predstavili sa spoločným pásmom goralských kolied. Okrem nich v programe vystúpili aj ďalšie folklórne kolektívy zo Spiša, muzikanti, speváci, tanečníci, betlehemci a koledníci.
11Tešíme sa, že naši žiaci reprezentovali nielen ZUŠ, obec Lendak, ale boli reprezentantmi Goralov z horného Spiša. Za pozvanie ďakujeme Folklórnemu súboru Čačina a tešíme sa na ďalšie vystúpenia! — Vedenie ľudovej hudby: Jarmila Hudáková, Matúš Lizák Vedenie triedy tanečného odboru: Martina Polanska Výber materiálu a spracovanie pásma: Alexandra Bachledová
Výtvarníci vystavujú
Učitelia a žiaci výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Lendaku pozývajú všetkých rodičov žiakov ich babky, tety a strýkov na výstavu výtvarných prác.
V koncertnej sále budovy základnej umeleckej školy budeme pre Vás v pondelok 16. decembra, utorok a stredu vystavovať práce z keramiky, papiera a rôznych iných materiálov. Ďalej kresby, maľby, grafické listy a iné výtvarné techniky. Niektoré práce, ako napríklad keramické ozdoby na vianočný stromček, dekoratívnu, alebo úžitkovú keramiku si dokonca budete môcť aj kúpiť.
Pre spríjemnenie vianočnej atmosféry Vás ponúkneme aj vianočným punčom. Príďte si spríjemniť predvianočný čas ku nám do základnej umeleckej školy.
Výstavu pre Vás pripravil výtvarný odbor.
Premeny Vianoc
Žiaci a učitelia Základnej umeleckej školy v Lendaku Vás všetkých pozývajú na Vianočný koncert, ktorý tento rok nesie názov "Premeny Vianoc".
Príďte v utorok 17.decembra o 16.30 do telocvične Základnej školy a spríjemnime si spoločne predvianočný čas.
Tri piliere výchovy a vzdelávania na ZUŠ
My v Základnej umeleckej škole Lendak máme ambíciu byť najlepšími. Nie je to o tom, aby sme sa tak cítili, alebo, nebodaj, aby sme víťazili v každej umeleckej súťaži, ale skôr o realistickom vnímaní nás učiteľov v kontexte vzťahu so žiakmi školy a ich rodičmi.
Ako každý zväzok stojí a padá na vzťahu, tak aj výchova a vzdelanie v umeleckej škole závisí na dobre fungujúcom tripartitnom vzťahu učiteľ – žiak – rodič. Treba však zdôrazniť, že tento vzťah je rovnocenný v zmysle vzájomnej potrebnosti a dôležitosti, a takisto, že každá osoba má svoju špecifickú a nenahraditeľnú úlohu.
Učiteľ je garant odbornosti. Pedagóg z gréckeho slova paidagógos, teda ten, ktorý vedie za ruku, vychovávateľ detí. Vyžaduje sa od neho dvojaká odbornosť. V umeleckom odvetví, ktoré vyučuje, a taktiež v pedagogike a psychológii. Teda učiteľovi umeleckej školy nestačí len výborne ovládať umelecký nástroj, ale aj ovládať spôsoby a techniky, ako to naučiť svojich žiakov, rozdelených podľa veku, s ohľadom na to, že každý žiak je originálna jedinečná osobnosť. Je nutné si taktiež uvedomiť, že učitelia sa odborníkmi nerodia, oni sa odborníkmi musia stať. Okrem vlastného doživotného vzdelávania sa, hrajú v tomto procese dôležitú úlohu rodičia žiakov, ktorí svojou konštruktívnou reflexiou, napomenutím s láskou, asertívnym rozhovorom s učiteľom môžu veľmi pomôcť k rastu odbornosti učiteľa.
Dieťa, žiak, má ako jediná osoba v tomto tripartitnom vzťahu nezastupiteľnú, nenahraditeľnú úlohu. Učiteľa, dokonca aj rodiča dokážeme vymeniť, no žiaka nie. Všetko o výchove a vzdelávaní sa tvorí kvôli deťom a žiakom. Sú to rôzne psychologicko-pedagogické výskumy, teórie výchovy a vzdelávania, nápady, rady, inšpirácie. Len kvôli tomu, aby sme my dospelí pokazili čo najmenej v tom krátkom období života detí, a popri tom, aby sa niečo aj naučili ☺. Ak je teda žiak taký dôležitý v tomto vzťahu, pýtajme sa na jeho postoj a názor. Nemyslím si, že je nevyhnutné, aby bol žiak pri všetkom, no tam, kde to je možné a kde sa ho to týka – čo je prípad jeho štúdia – ho treba zapojiť a vypočuť si jeho názor. Jeho rozhodovanie je pritom vymedzené práve schopnosťou niesť za danú voľbu zodpovednosť.
Rodičia sú prví vychovávatelia, učitelia svojich detí. Nesú v tomto vzťahu najväčšiu ťarchu zodpovednosti. V dôvere vkladajú svoje deti do rúk učiteľom v nádeji, že pre nich robia to najlepšie. Napĺňanie tejto túžby v praktickej rodičovskej rovine znamená vychovávať dieťa s úctou a rešpektom, s možnosťou slobodne sa rozhodovať a niesť zodpovednosť, no zároveň to isté očakávať aj od učiteľov.
Je potrebné, aby sa tento „trojičný“ vzťah vytváral v atmosfére vzájomnej úcty, rešpektu a načúvania. Rodičia, nebojte sa komunikovať s nami učiteľmi otvorene a s láskou, ak ste na nás dostali negatívnu referenciu od svojich detí alebo máte s niečím ťažkosti. Správnym rozhovorom môžeme vyriešiť veľmi veľa, dokonca aj odstrániť problém. Naším prvoradým cieľom a víťazstvom bude, keď si deti zamilujú umenie, ktoré je odrazom dobra, krásy a pravdy.
Mgr. Marek Majerčák, zástupca riaditeľky pre ZUŠ