• Akordeónový a klavírny workshop

• V piatok 22. marca 2024 organizovala Základná umelecká škola v Lendaku akordeónový a klavírny didaktický workshop pre učiteľov základných umeleckých škôl. Lektormi workshopu boli klaviristka Mgr. art. Janette Katinová Šingerová a slovenský akordeonista a pedagóg Mgr. art. Peter Katina ArtD. Obidvaja lektori sú aktívnymi hudobníkmi a pedagógmi.

Cieľom workshopu bolo vzdelávanie učiteľov o didaktických metódach a zásadách vyučovania, vzájomné stretnutie učiteľov, konverzácie o spoločných otázkach výchovy a vzdelávania žiakov na základných umeleckých školách. Celé podujatie sa nieslo vo veľmi príjemnej a na vzdelávanie podnetnej atmosfére. Na vzdelávaní bolo spolu 32 učiteľov z 11 základných umeleckých škôl. Veríme, že toto spoločné stretnutie vzájomne obohatilo všetkých zúčastnených a že na takéto spoločné stretnutie a vzdelávanie nadviažeme aj v budúcnosti.

Mgr. Marek Majerčák

• „Akordeón Pod Tatrami“

• Celoslovenská akordeónová súťaž „Akordeón Pod Tatrami“ v našej ZUŠke

V piatok 15. 03. 2024 sa v priestoroch Základnej umeleckej školy Lendak uskutočnil prvý ročník
              celoslovenskej akordeónovej súťaže pod názvom „Akordeón pod Tatrami“. Na objektívnosť výsledkov
              dohliadala odborná porota v zložení: predseda poroty – Mgr. Art. Martin Kočiš pedagóg Konzervatória
              Jozefa Adamoviča v Košiciach a dvaja členovia – Matúš Lizák, DiS. art. a Marcela Makovská DiS. art. –
              obidvaja učitelia na základných umeleckých školách. Súťaž prebiehala na veľmi vysokej úrovni.
              Niektorí súťažiaci vysoko prevyšovali svojich rovesníkov.
              Organizáciu zabezpečovali učitelia akordeónového oddelenia a to, že bola na vysokej úrovni potvrdili
              aj súťažiaci žiaci a kolegovia učitelia z jednotlivých umeleckých škôl.
              Týmto by som chcel poďakovať hlavne Ing. Antonovi Gallikovi, Lukášovi Oprendekovi, DiS. art., Mgr.
              Ružene Vaverčákovej, Matúšovi Lizákovi, DiS. art., Gabrielovi Haberovi a Bc. Patrícii Žmijovskej za
              výbornú organizáciu a priebeh súťaže.
              Víťazom v jednotlivých kategóriách blahoželám a ostatným prajem veľa trpezlivosti v hre na tomto
              krásnom hudobnom nástroji.
              Súťažiaci žiaci sa v jednotlivých kategóriách umiestnili nasledovne:

Kategória sólový akordeón:

Michal Rusnák, ZUŠ Spišská Belá
              Vanesa Koščáková, ZUŠ Lendak
              Miriam Vidová, ZUŠ Lendak

Kategória – Ľudová hudba:
              kategória: žiaci  8 - 9 rokov
              1.  miesto – Jozef Neupauer, ZUŠ Spišská Belá
              2. miesto – Ján Kovalčík , ZUŠ Spišská Belá
              3. miesto – Peter Budzák, ZUŠ Lendak

kategória: žiaci 10-12 rokov
              1. miesto – Peter Zatroch, ZUŠ Akademika Hronca Rožňav
              2. miesto – Ema Kotuľáková, ZUŠ Vranov nad Topľou
              3. miesto – Ján Halčin, ZUŠ Lendak

kategória: žiaci 13-15 rokov
              1. miesto – Filip Trojanovič, ZUŠ Sabinov
              2. miesto – Richard Tomas, ZUŠ Spišská Belá
              3. miesto – Kristián Skokan

Michal Rusnák, ZUŠ Spišská Belá
              Kristián Gallik, ZUŠ Spišská Belá
              Matúš Selvek, ZUŠ Lendak
              Mgr. Marek Majerčák

• Tanečné workshopy SKKE na ZUŠ

• V piatok 08.03.2024 sa v našej ZUŠ-ke konal tanečný workshop pre žiačky z triedy p. uč. Polanskej. Lektorkami boli učiteľky zo Súkromného konzervatória Košice (SKKE). Odborná spolupráca vznikla v rámci projektu ABOUT US 2, do ktorého sme sa tento rok zapojili s choreografiou „Do krysu z Lendaku“.

• Moderný tanec / Jazz predstavila našim žiačkam Mgr. Katarína Sninská, ArtD.
              • Klasický tanec viedla Mgr. art. Ľubomíra Goliášová

Tanečný tréning trval v čase od 15:00 do 18:00 v priestoroch našej ZUŠ, v učebni na 2. poschodí a v koncertnej miestnosti. Technika jazzového tanca vypracováva základné pohybové vzorce zamerané na izolovaný pohyb, posilnenie svalového aparátu, zväčšovanie pohybového rozsahu, rozvoj muzikality a pohybovej koordinácie. Klasický tanec, ľudovo nazývaný aj balet, je považovaný za základ tanečného umenia. Zvládnutie techniky klasického tanca je kľúčom k zvládnutiu ďalších tanečných techník.

Dievčatá boli na hodinách plne sústredené. Lektorky pozitívne ohodnotili ich prácu v predmete klasický tanec. Po úspešnom absolvovaní tohto workshopu je dohodnutá ďalšia spolupráca, konkrétne budúci mesiac, na ktorú sa už teraz tešíme.

V Lendaku 11.03.2024                                                                                Vypracovala: Ing. Martina Polanská

• About Us2 - Košice

• Naše tanečníčky z triedy p. uč. M. Polanskej sa vo štvrtok 22.02.2024 zúčastnili tanečného vystúpenia v Kultúrparku v Košiciach, ktoré organizovalo konzervatórium Kataríny Sninskej pod názvom ABOUT US2. Do programu boli zapojené už spomínané SKKE a holandské konzervatórium z Rotterdamu. Súčasťou programu boli aj pozvaní študenti slovenských základných umeleckých škôl z Lendaku, Revúcej, Humenného a Michaloviec.

Naše žiačky sa predstavili choreografiou s názvom „Do krysu z Lendaku“ pod hudobným doprovodom primášky Jarmily Hudákovej a troch ďalších muzikantov z FS Magura.

• Tanečnú časť pre žiačky pripravila a choreograficky spracovala p. uč. M. Polanská.
              • Spevácku časť žiačky pripravila v medziodborovej spolupráci p. uč. A. Bachledová.

Bol to krásny večer naplnený úžasnou energiou našich žiačok a aj mladých nadaných študentov zo zahraničných tanečných škôl. Sme radi, že sme mohli byť svedkami takého vynikajúceho výkonu a veríme, že dievčatá budú pokračovať v tréningu a neustále zdokonaľovať svoje tanečné zručnosti.

V Lendaku 28.2.2024                                                                     Vypracovala: Ing. Martina Polanská